HomeGenelLojistik Nedir ? Günümüz Ticaretinde Lojistiğin Önemi Nedir ?

Lojistik Nedir ? Günümüz Ticaretinde Lojistiğin Önemi Nedir ?

Collage_Fotor2

Günümüz ticaret arenasında gerek uluslararası gerekse lokal ticaret gün geçtikçe rekabet ortamının arttığı ve firmaların varlıklarını sürdürebilmek adına kıyasıya rekabet ortamlarına gireceği ve maliyetlerini azaltmak adına bir çok yolu deneyeceği bir ortam vardır.
Bu bağlamda işletmelerin maliyet kalemlerini azaltmak noktasında en önemli çalışmalarından birisi Lojistik ve lojistiğin planlanmasıdır . Lojistik genel anlamda hammaddenin kaynağından alınıp ürüne dönüştürülmesi ve nihai tüketiciye ulaştırılmasına kadar ki tüm süreç olarak yorumlansa da ülkemizde daha çok taşımacılık ve depolama faaliyetleri olarak algılanmaktadır.

 Lojistiğin tam tanımını yapmak , Lojistik yönetim konseyinin en geçerli tanımını biraz açmak gerekirse, müşteri ihtiyaçlarını karşılamak üzere hammaddenin başlangıç noktasından ürünün son tüketildiği noktaya kadar olan sürecin, tedarik zincirinin , servislerin, taşımanın, bilgi akışının etkili ve verimli bir şekilde takip edilerek planlanmasıdır. Ayrıca lojistik tedarik zinciri halkalarından her birinin yönetilmesi anlamına gelir .
Lojistiğin öneminden biraz bahsetmek gerekirse, günümüz ticareti öyle bir haldedir ki birim maliyetleri 1 cent bile düşürebilmek yıl içeresinde binlerce USD arge maliyetini planlamak anlamına gelmektedir .
Sonuç olarak, Üretilen bir çok ürün kalite anlamında birbirinin benzeri olmakla birlikte üretimden kaynaklı maliyetleri düşürmek aynı segment ürünler için ciddi zorluklar ifade etmektedir. İşte bu noktada doğru bir taşıma maliyeti, doğru bir depolama,ve doğru bir planlama maliyetleri düşürmek adına yapılacak en planlı çalışmadır..

Previous post
Gümrük Birliği Süreci ve Türkiye Ticaretine Etkileri nelerdir ?
Next post
Ayak,Cilt ve Deri Mantarları ve Tedavi yöntemleri nelerdir ?

No Comment

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir