HomeGenelTürkiye’ye Yabancı Doğrudan Yatırım

Türkiye’ye Yabancı Doğrudan Yatırım

Türkiye’nin Uluslararası Doğrudan Yatırım Girişi Karnesi Ve Analizi

Türkiye’ye son 10 yıl içerisinde doğrudan yatırım girişi konusu gelecekle ilgili planlamalar yapılırken performans olarak ciddi bir şekilde analiz edilmesi ve doğru verilere göre gelecek yıllarda planlamanın oluşturulması gereken Türkiye iş dünyasının önemli bir konusudur Türkiye’de 2000’li yılların başlangıcıyla yürütülen istikrarlı, öngörülebilir ve somut yatırım ülke politikaları ile uluslararası yatırım girişleri kayda değer bir şekilde artış göstermiştir .

Ekonomi bakanlığı verilerine göre 1975-2004 arasında Türkiye’ye gelen yatırım tutarı sadece 19,6 milyar USD iken 2005-2015 döneminde 8 kart artmıştır.
Tutarlı yönetim politikası, istikrarlı büyüme hedefleri ve ülke için destek politikaları bu dönem içeresinde yabancı yatırımcı için Türkiye’yi cazibe merkezi haline getirmiştir .
Coğrafik olarak değerlendirdiğimizde Avrupa ve Ortadoğu arasında bir geçiş köprüsü oluşu, tüm ticaret yollarının bağlantı merkezi oluşu ve en önemlisi düşük üretim, lojistik ve depolama merkezi olması bu cazibeyi günümüzde de devam ettirmekte ve maliyetleri azaltmak noktasında yabancı yatırımcıları ve şirketlerini olumlu yönde etki alanı içinde tutmaktadır.
2015 verilerine göre Türkiye dünya genelinde en fazla doğrudan yatırım alan ülkeler sıralamasında 20. olmuştur.

2015 yılında sektörler bazında en çok yatırım alan ilk üç sektör , imalat, finans –sigorta, ulaştırma ve depolama olmuştur.
2015 yılı ve sonrasında Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada olumsuz gelişmeler ve politik belirsizlikler yaşanmasına rağmen, çeşitli yatırımların krize karşı dirençli duruşu, ve makroekonomik istikrar kriz sonrasında en tepe noktasına ulaşmıştır.
Bu durum Türkiye’nin yatırım yapılma noktasında halen avantajlı olduğu olma algısının tüm dünyada sürdüğü anlamına gelmektedir.
2016 yılı ve sonrasındaki dönemlerde şirket birleşmeleri, joint venture yapılar ve şirket satın almaları uluslararası yatırımcıların ilgisini fazlasıyla çekeceği izlenimini uyandırmaktadır.
Bu doğrultuda değerlendirmelerimiz ve gelecek projeksiyonumuzda alacağımız tüm kararlarda istikrarlı ve cesur olmak yatırım politikamızın altın anahtarı olacaktır.

Tuncay AKYOL
Global Yatırım Danışmanı

http://tr.gravatar.com/tuncay1453
http://www.tuncayakyol.com/
https://www.facebook.com/tuncayakyolofficial/
https://twitter.com/TAkyolofficial
http://interkron.com/
https://www.facebook.com/interkrononline/
https://twitter.com/interkron/
http://www.maximedmarketleri.com/
https://www.facebook.com/maximedsaglikmarketleri/
http://www.maksimedsaglik.com/
https://www.facebook.com/maximedsaglikmarketleri/
https://www.linkedin.com/in/tuncay-akyol-a1aa5018
https://www.youtube.com/channel/UCmvOdN_PXnZGnx-zv96c5ng

Previous post
Türkiye'deki Yatırım Teşvikleri
Next post
Uluslararası Ticaret'de Algı Yönetimi ve Sosyal Medya

No Comment

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir