HomeGenelSaç Dökülmesi ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Saç Dökülmesi ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Saç dökülmesi her yaşta olabilir .Erkeklerde hormonlara bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmeleridir .Kadınlarda yaş ilerlemesi ile saç kaybı yaşanır .Yaş ilerlemesi ile artar. Beyaz ırkta daha çok görülür. Genetiğin faktörü saç dökülmelerinde büyüktür. Kadınlarda tam kellik nadir görülen bir durumdur.
Stres sigara, beslenme bozuklukları, kronik hastalıklar, kan sulandırıcılar , tansiyon ilaçları antidepresanlar, kalp ilaçları gibi durumlarda görülme sıklığı artmaktadır.

Bulgu Belirtileri nelerdir ?
Erkeklerde 20 li yaşlarda hormonlara bağlı bir şekilde saç dökülmesi başlar. Saç çizgisi geriye doğru gider ilerleyen yaşlarda tüm başı kaplar.Saçlı derinin mantar iltihabında bozuk para büyüklüğünde yer yer saç ve sakal dökülmesi izlenir. Deri renginde koyulaşma ve deride kalınlaşma izlenir.
Saçların herhangi ek bir neden olmadan bozuk para büyüklüğünde dökülmesi alopesi olarak isimlendirilir. Ve vücudun bağışıklık hücreleri kendilerine zarar verir. Saçların sıkı bağlanmasında özellikle yanlarda saç kayıpları yaşanır.

Tıbbi Tedavi Yöntemleri;
Analiz ve değerlendirme yapılır. Eğer neden bilinmiyorsa ona yönelik tavsiyeler belirlenir. Saçlar hafifçe çekilerek direnci değerlendirilir.Kafa derisinden alınan örnekler mikroskopta değerlendirilir.Vücudun diğer bölgelerinde kıl dökülmesi varsa bakılır ve nedenleri saptanır.Dengeli ve düzenli beslenme tavsiye edilir, düzenli uyku şok diyetlerden kaçınmak stresten uzak durmak tavsiye edilir.Saç dökülmesine neden olan hastalığın tedavisi yapılır. Kemoterapiye bağlı dökülmeler ise geçicidir sonrasında yine saçlar çıkar.Saç dökülmesini yavaşlatan saç gelişimini hızlandıran ilaçlar kullanılır. Minoksidil solüsyon şeklinde saçlı deriye sürülerek kullanılır.

Diyet Değişiklikleri :
A vitaminin saçlı derinin olmazsa olmazıdır. Saçta sebum olması gereklidir. Bunun için yeterli A vitamini alınmalıdır .B vitamini ise saç büyümesi için en temel vitaminlerdendir. B3,B5,B6,B7,B8,B12 vitaminleri saç büyümesini hızlandıran önemli vitaminlerdendir.B3 saç derisinde kan dolaşımını hızlandırır, B3 için en önemli kaynaklar et ,balık, tavuk ve buğdaydır.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri :

En önemli nedenlerden olan stres yok edilmeli ve stressiz bir yaşam seçilmelidir. Dökülmenin yoğun olduğu dönemlerde saç kısa kesilmeli ve temizliğinin doğru yapılması gerekir .Aşırı saç şekillendirme de saç dökülmesi için önemli bir nedendir.

Önerilen Besin Takviyeleri :

Vitamin ve mineral kompleksi ,A,B,C,E vitaminlerinin içinde olduğu bir kompleks kullanılmalıdır. Magnezyum, kalsiyum, çinko ve selenyum destekleri alınmalıdır.
Lizin : Günde 500-1000 mg arasında bir preperatın alınması önerilir.
Balık Yağı : Güçlü Omega 3 yağ asitleri kaynağı olarak balık yağı içeren kapsül veya sıvı formların alınması önerilir.

Önerilen Bitkisel Besin Takviyeleri :

Mabet Ağacı, Sabal meyvesi, Eclipta Alba, Cüce palmiye Acı karpuz .

Haricen Uygulamalar ;
Masaj yağı , Kapsaisin, Isırgan, Biberiye, Soğan sarımsak, Aloe, Nane , Saç toniği ve Saç maskesi..

https://www.facebook.com/maximedsaglikmarketleri/
İnstagram : maximedsaglikmarketi
www.maximedmarketleri.com

 

Previous post
Maximed Sağlık Marketleri (instagram mağaza hesabı) tüm yenilikleriyle aktiftir. .!
Next post
tuncayakyol.com/Global Yatırım Portalı

No Comment

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir